Komentarz dla Telewizji Polskiej.
Pracownik naszej Kancelarii Mecenas Michał Skrzypczak udzielił komentarza dla Telewizji Polskiej na temat kontrowersji związanych z trybem, w jakim pobierane są opłaty dodatkowe za nieopłacony postój w strefie parkowania Katowicach.
Materiał prasowy został wyemitowany w Aktualnościach TVP3 w dniu 10 stycznia 2025 r.
https://katowice.tvp.pl/84455522/aktualnosci-10012025-godz1830
Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach nie informuje na bieżąco kierowców obciążanych opłatami dodatkowymi za parkowanie bez biletu i dopiero po kilku miesiącach kieruje „zbiorcze” wezwania do zapłaty kwot sięgających nawet kilkunastu tysięcy złotych. Tryb, w jakim te opłaty są egzekwowane, wywołuje poważne wątpliwości prawne.
Ustawa o drogach publicznych stanowi, że korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania oraz w śródmiejskiej strefie płatnego parkowania (art. 13 ust. 1 pkt 1). W przypadku ich nieuiszczenia pobierana jest opłata dodatkowa (art. 13f ustawy o drogach publicznych). Poważny problem pojawia się jednak wtedy, gdy nieświadomy kierowca (parkujący) pozostawi na dłuższy czas pojazd w strefie płatnego parkowania, nie mając świadomości, że taka strefa została w tym właśnie miejscu wydzielona. O ile – zgodnie z przywołanymi przepisami – poniesienie przez parkującego opłaty za takie parkowanie jest całkowicie zgodne z prawem, o tyle tryb, w jakim te opłaty są egzekwowane, wywołuje poważne wątpliwości prawne.
Widoczna jest bowiem niebezpieczna dla obywateli, utrwalająca się praktyka, polegająca na nieinformowaniu na bieżąco parkujących, obciążonych opłatami parkingowymi oraz opłatami dodatkowymi, o naliczaniu takiej opłaty i kierowaniu do tych obywateli „zbiorczych” wezwań do zapłaty kwot sięgających nawet kilkunastu tysięcy złotych. Tego typu praktyki stoją w oczywistej sprzeczności z podstawowymi zasadami prawa administracyjnego, w szczególności zasadą przyjaznej interpretacji przepisów, pogłębiania zaufania uczestników postępowania do władzy publicznej oraz zasadą informowania stron postępowania.
Od organów administracji należy oczekiwać transparentności w działaniu. W szczególności pożądane jest, aby to organ na bieżąco informował obywateli (np. przez pozostawienie karteczki z zawiadomieniem za wycieraczką samochodu) o nałożonej opłacie (zwłaszcza opłacie dodatkowej), aby parkujący nie był po dłuższym czasie zaskoczony koniecznością uiszczenia (nieraz ogromnej jak na swoje możliwości finansowe) opłaty. Zaniechanie, jakiego organy dopuszczają się w tym zakresie, prowadzi w rzeczywistości do przerzucenia na obywateli ciężaru weryfikacji, czy opłata parkingowa została naliczona. Tego typu praktyka nie może zasługiwać na aprobatę i wymaga pilnej interwencji ustawodawcy, który powinien znaleźć takie rozwiązanie problemu, aby obywatel był informowaniu od razu o naliczeniu opłaty (a nie dopiero po kilku miesiącach płatnego parkowania).