SPIS TREŚCI

1. Na czym polega pranie brudnych pieniędzy z art. 299 k.k.?

2. Jakie kary grożą za pranie brudnych pieniędzy?

3. Jakie kroki podjąć, gdy dłużnik wykorzystuje pranie brudnych pieniędzy do ukrywania środków?

4. Jak możemy Ci pomóc w sprawie o pranie brudnych pieniędzy?

5. Czy, jeśli to Tobie przedstawiono zarzut z art. 299 k.k. jest jeszcze szansa obrony?

Na czym polega prawnie brudnych pieniędzy z art. 299 k.k.

Pranie brudnych pieniędzy jest przestępstwem, które polega na tym, że sprawca podejmuje działania mające na celu ukrycie pochodzenia nielegalnych środków finansowych, aby nadać im pozory legalności. Wielokrotnie dłużnicy, próbując ukryć swoje aktywa, aby uniknąć zapłaty zobowiązań, podejmują działania wpisujące się w opis przestępstwa z art. 299 k.k. Działanie sprawców może obejmować różnorodne operacje, takie jak dokonywanie przelewów bankowych, zakup nieruchomości, które choć pozornie legalne, to mają na celu tzw. oczyszczenie pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Działania takie znacząco utrudniają proces windykacji oraz odzyskiwania należności, ale można im przeciwdziałać właśnie na drodze procesu karnego.

Jakie kroki podjąć, gdy dłużnik wykorzystuje pranie brudnych pieniędzy do ukrywania środków?

Jeśli podejrzewasz, że dłużnik dokonuje transakcji mających na celu uniemożliwienie egzekucji zobowiązań, należy niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki prawne. Nasza kancelaria może:

  • przeprowadzić szczegółową analizę sytuacji finansowej dłużnika, aby wykryć nieprawidłowości;
  • w przypadku podejrzeń o popełnienie przestępstwa – zawiadomić odpowiednie organy ścigania.

Jakie kary grożą za pranie brudnych pieniędzy?

Za przestępstwo prania brudnych pieniędzy w typie podstawowym, zgodnie z art. 299 § 1 Kodeksu karnego, grozi co do zasady kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W zależności jednak od sposobu działania sprawy i wartości środków, których przestępstwo dotyczy możliwe jest wymierzenie kar surowszych niż przewidziane wprost w art. 299 § 1 Kodeksu karnego. Potencjalnie możliwe jest orzeczenie wobec sprawcy kary pozbawienia wolności w wymiarze nawet do 25 lat.

Jak możemy Ci pomóc w sprawie o pranie brudnych pieniędzy?

Kancelaria Sitnik i Współpracownicy posiada doświadczenie w prowadzeniu spraw związanych z praniem brudnych pieniędzy. Oferujemy profesjonalną pomoc prawną zarówno dla osób, które padły ofiarą takich przestępstw, jak i dla osób niesłusznie oskarżonych o to przestępstwo. Nasze doświadczenie pozwala nam na stosowanie skutecznych strategii w tego typu sprawach. Jeśli znalazłeś się w sytuacji, która wiąże się z praniem brudnych pieniędzy, skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc prawną i obronę swoich interesów.

Czy gdy przedstawiono zarzut z art. 299 k.k. jest jeszcze szansa obrony?

Obrona w sprawach dotyczących prania brudnych pieniędzy jest trudna, ale możliwa. W naszej kancelarii dokładnie analizujemy każdą sprawę, w tym okoliczności, w jakich doszło do zarzutów oraz stopień zaangażowania w przestępstwo. Możemy wykazać, że Klient nie miał wiedzy o nielegalnym pochodzeniu środków, bowiem nieświadome pranie brudnych pieniędzy pozostaje poza zakresem kryminalizacji za przestępstwo z art. 299 k.k.

Warto również podkreślić, że ustawodawca w treści art. 299 § 8 k.k. zawał klauzulę niekaralności. Oznacza to, że nawet jeśli sprawca dopuścił się prania brudnych pieniędzy, w określonych sytuacjach uniknie odpowiedzialności karnej.

Potrzebujesz pomocy
w tej sprawie?

Masz pytania prawne, potrzebujesz wsparcia w rozwiązaniu skomplikowanej sprawy lub chcesz zabezpieczyć swoje interesy? Nasza kancelaria prawna oferuje kompleksową pomoc dostosowaną do Twoich potrzeb – od doradztwa po reprezentację przed sądami i urzędami. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać profesjonalną analizę Twojej sytuacji i zaprojektować skuteczną strategię działania. Jesteśmy tutaj, aby zadbać o Twoje prawa i osiągnąć najlepsze możliwe rozwiązanie!

Umów
wizytę