Zespół prawników Kancelarii Adwokackiej Sitnik i Współpracownicy wykorzystuje skargę pauliańską jako doskonałe narzędzie do obrony wierzyciela przed działaniami dłużnika, doprowadzającymi go do niewypłacalności. Dzięki skardze pauliańskiej, wierzyciel może domagać się uznania czynności, która doprowadziła do uszczuplenia majątku dłużnika, za bezskuteczną.

SPIS TREŚCI

1 . Czym jest skarga pauliańska?

2. Kiedy można skorzystać ze skargi pauliańskiej? Jak działa skarga pauliańska w praktyce? Procedura i czas trwania.

3. Przedawnienie w sprawach dot. skarg pauliańskich.

4. Czym jest pokrzywdzenie wierzyciela – jedna z kluczowych przesłanek zastosowania skargi pauliańskiej.

5. Jak Kancelaria Sitnik i Współpracownicy może Ci pomóc?

Czym jest skarga pauliańska?

Regulowana przepisami Kodeksu Cywilnego skarga pauliańska jest instytucją cywilną, którą wykorzystuje się w sytuacji, gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli, osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową.

Instytucja ta gwarantuje wierzycielowi ochronę w sytuacji niewypłacalności dłużnika. Wielokrotnie zdarza się, że dłużnicy, chcąc utrudnić wierzycielom odzyskanie swoich wierzytelności, wybywają się swojego majątku w taki sposób, aby komornik prowadzący postępowanie nie mógł wyegzekwować dochodzonych należności. Wierzyciel zostaje postawiony w takim przypadku w bardzo niekorzystnym położeniu, maleją bowiem jego szanse na odzyskanie wierzytelności.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest właśnie skorzystanie ze skargi pauliańskiej. Należy jednak pamiętać, iż skorzystanie z tego rodzaju instytucji cywilnej wymaga zaistnienia określonych przesłanek.

Postępowanie sądowe może zakończyć się uznaniem przez Sąd czynności prawnej dokonanej przez dłużnika w stosunku do wierzyciela za bezskuteczną.

Z doświadczenia naszej kancelarii wynika, że udowodnienie niektórych przesłanek przed sądem jest bardzo trudne. Strona pozwana (dłużnik) najpewniej będzie broniła swoich działań, wskazując, że dokonanie określonej czynności prawnej (np. darowizny czy sprzedaży) nie było celowe, natomiast osoba trzecia, która osiągnęła korzyść, będzie zaprzeczała, że była świadoma stanu niewypłacalności (zadłużenia) dłużnika.

Doświadczeni prawnicy z naszej kancelarii są przygotowani do tego, aby przeprowadzić skutecznie całe postępowanie oraz wspierać Klienta na każdym etapie procesu sądowego.

Kiedy można skorzystać ze skargi pauliańskiej? Jak działa skarga pauliańska w praktyce? Procedura i czas trwania.

W pierwszej kolejności wierzyciel zobowiązany jest do udowodnienia, że dłużnik dopuścił się czynności dążących do celowego uszczuplenia swojego majątku – np. poprzez darowiznę czy sprzedaż składników majątku. Istotną kwestią jest również wykazanie, że osoba trzecia, która nabyła majątek dłużnika, wiedziała (bądź powinna była wiedzieć) o celowym działaniu dłużnika na szkodę wierzyciela.

Wniesienie pozwu przeciwko osobie trzeciej, która uzyskała korzyść majątkową w wyniku działania dłużnika, rozpoczyna całe postępowanie sądowe. Czas trwania postępowania zainicjowanego skargą pauliańską uzależniony jest od stopnia skomplikowania sprawy oraz obciążenia sądu. Proces może trwać nawet wiele lat.

Przedawnienie w sprawach dot. skarg pauliańskich

Istotną kwestią z perspektywy wierzyciela jest okres przedawnienia. Zgodnie z przepisami prawa, termin do wniesienia skargi pauliańskiej wynosi pięć lat od dnia wystąpienia czynności prawnej, wskutek której wierzyciel mógł zostać pokrzywdzony (np. sprzedaży części majątku).

Czym jest pokrzywdzenie wierzyciela – jedna z kluczowych przesłanek zastosowania skargi pauliańskiej.

W trakcie postępowania kluczowe jest wykazanie okoliczności pokrzywdzenia wierzyciela czynnością dłużnika.

Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności. Pokrzywdzenie wierzyciela jest bowiem ogółem skutków, jakie stan niewypłacalności dłużnika powoduje w prawnie chronionej sferze wierzytelności wierzyciela.

Nie ulega zatem wątpliwości, iż przesłanka pokrzywdzenia wierzyciela, którą należy wykazać przed sądem, jest ściśle powiązana ze stanem majątkowym dłużnika (jego niewypłacalnością), a co za tym idzie — niemożnością odzyskania należności przez wierzyciela.

Należy wskazać, iż to na powodzie (wierzycielu) spoczywa ciężar udowodnienia niewypłacalności dłużnika. Z punktu widzenia postępowania przed Sądem istotną rolą będą odgrywały dowody, które przedstawi strona powodowa (wierzyciel) celem wykazania niewypłacalności dłużnika.

Jak Kancelaria Sitnik i Współpracownicy może Ci pomóc?

Skarga pauliańska jest narzędziem pozwalającym do odzyskania wierzytelności, nawet w sytuacji, gdy dłużnik nie posiada własnego majątku, z uwagi na jego celowe działanie doprowadzające go do niewypłacalności.

Nasz zespół adwokatów i radców prawnych posiada wieloletnie doświadczenie w kompleksowym dochodzeniu trudnych wierzytelności, w tym także z powodzeniem zakończyliśmy liczne postępowania ze skargi pauliańskiej, doprowadzając do wyegzekwowania należności naszych Klientów – zarówno osób fizycznych, jak również przedsiębiorców.

Potrzebujesz pomocy
w tej sprawie?

Masz pytania prawne, potrzebujesz wsparcia w rozwiązaniu skomplikowanej sprawy lub chcesz zabezpieczyć swoje interesy? Nasza kancelaria prawna oferuje kompleksową pomoc dostosowaną do Twoich potrzeb – od doradztwa po reprezentację przed sądami i urzędami. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać profesjonalną analizę Twojej sytuacji i zaprojektować skuteczną strategię działania. Jesteśmy tutaj, aby zadbać o Twoje prawa i osiągnąć najlepsze możliwe rozwiązanie!

Umów
wizytę